عنوان کامل پایان نامه :

 مکان یابی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران با بهره گیری از سامانه اطلاعات جغرافیایی(نمونه: شهر سمیرم)

قسمتی از متن پایان نامه :

کشاورزی

با در نظر داشتن جایگاه خاص منطقه و پتانسیل های منحصر به فرد از گذشته تا کنون حلال ترین روزی ها را مردم با کشت و کار از خدا می گرفتند. در بخش مرکزی سمیرم فعالیت کشاورزی چشمگیرتر می باشد، به طوری که از مجموع 279 مزرعه مستقل شهرستان حدود 84 درصد در بخش مرکزی شهرستان و 16 درصد در دیگر بخش ها می باشد که این امر نشانه توسعه مراکز کشاورزی در دشت های بخش مرکزی مخصوصا در سال های اخیرمی باشد(اریسیان:102).

به دلیل داشتن قابلیت های مناسب برای کشاورزی و نگهداری دام در سمیرم، الگوهای اقتصادی و معیشت اصلی مردم بر پایه کشاورزی و تا حدودی دامپروری و اخیرا باغستان های درخت سیب مخصوصا از نوع رد و گلدون می باشد.(قاسمی،210:1389).

از کل کشت در منطقه 60 درصد کشت غلات و 20 درصد گیاهان علوفه ای و 20 درصد حبوبات می باشد و از 140000 هکتار اراضی زیر کشت باغات شهرستان بیش از 12000 هکتار اختصاص به درخت سیب دارد.60 درصد مردم شهرستان به کار کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند(حقیقت،1376: 306-307).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

وجود درختان وحشی سیب در کوه آلمالو در شمال روستای ورق از توابع دهستان وردشت نشان از قدمت و استعداد  بالقوه این منطقه در پرورش سیب دارد. اولین باغ سیب در سال 1338 در شهرستان سمیرم احداث گردید.

علی رغم وجود قابلیت های مناسب برای کشاورزی و برخورداری از مواهب طبیعی معضلات و موانعی هست که مانع رشد وتعالی بخش کشاورزی در منطقه می باشد. مانند: برف بردگی، یکی از آفات مهم محصولات در شهرستان سمیرم بوده که کشت بذرهای مقاوم و متناسب با منطقه نیز عاملی در جهت پایین بودن اندازه راندمان محصولات بوده می باشد، به گونه ای که کشت غلات از گونه سردسیری (سختک) گذشته از این که در برابر سرما و یخبندان زمین مقاوم بود اما محصولی نا مرغوب به شمار می رفته می باشد.کشت مداوم زمین(بدون آیش)، عدم وجود کود های مرغوب شیمیایی و کمبود آب و یا روش های نادرست آبیاری عوامل دیگری می باشند که راندمان محصولات کشاورزی را در گذشته پایین می آورد و در نتیجه هر چه درآمد کمتر می شده سهم کمتری نصیب مالک و زارع می گردید و فقری بر فقر افزوده می شده می باشد(قاسمی،1389: 210-211).

 

3-6-3-4-2 خدمات

علیرغم رشد سهم بخش خدمات به 3/16در صد در سال 1375، به علت عدم وجود زیر ساخت های اساسی وپایین بودن کیفیت کاری و همچنین به علت معضلات ارتباطی که بیشتر ناشی از عوامل طبیعی می باشد، خدمات رسانی به ویژه از لحاظ خدمات عالی وترویج در سطح منطقه چندان مناسب نیست .اما با این حال نسبت به بعضی از مناطق همجوار از وضعیت بهتری برخورداراست .هم اکنون 99در صد از مناطق روستایی شهرستان دارای آب و برق و بیش از 90درصد دارای خدمات ارتباطی به صورت دفاتر مخابراتی ومراکز خودکار هستند. همچنین در مرکز دهستانها ادارات وسازمانهای مختلف شهرستان به صورت نمایندگی مشغول خدمات رسانی می باشد از لحاظ راههای ارتباطی تقریباً 90 در صد راه های روستایی تقریباً رضایت بخش می باشد، اما در کل وضعیت خدمات اساسی وزیر بنایی در سطح منطقه چندان مناسب نیست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا مکان یابی مراکز امداد و نجات در شهر سمیرم طبق ضوابط مکانیابی و شهرسازی می باشد؟

2-  مناسب ترین مکان برای ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران در شهر سمیرم کجاست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه