مکان یابی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران با بهره گیری از سامانه اطلاعات جغرافیایی(نمونه: شهر سمیرم)

قسمتی از متن پایان نامه :

هدف از ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران

هدف راهبردی از ایجاد این پایگاه ها مهیا کردن بستر عملیاتی و تاکتیکی مناسب برای تحقق اقدامات پیشگیری، آمادگی و مقابله در بحران های مختلف به ویژه بحران های طبیعی بزرگ نظیر زلزله و به بیانی دیگر تاکتیک پذیر کردن سیستم مدیریت بحران شهر ها می باشد. جهت فعال، پویا و زنده نگه داشتن این پایگاه ها در دراز مدت و شناسایی مؤثر آنها توسط مردم در شرایط عادی، کاربری های آموزشی و ورزشی(مختص بانوان) نیز برای این مجموعه ها در نظر گرفته شده می باشد. به این ترتیب هدف عمده دیگر که همانا فرهنگ سازی و ترویج شادابی و نشاط در جامعه می باشد نیز تحقق یابد .

مانند موارد بهره گیری دیگر این پایگاه‌ها، توسعه شبکه شتابنگاری جهت ثبت اطلاعات زلزله و سیستم ارزیابی حادثه، مرکز کنترل و هدایت عملیات مقابله سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر ها می باشد(سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران،1385 :5).

خاطر نشان می گردد، قابلیت بهره گیری ازاین پایگاه‌ها در موارد بحرانی، هدف اصلی از احداث این پایگاه ها بوده و نسبت به سایر کار کردها اولویت دارد.

با در نظر داشتن کارکردهای تعریف شده برای پایگاه‌ها، زیر بنایی حدود 1250 متر مربع برای هر پایگاه در نظر گرفته شده و هر پایگاه از سه قسمت اداری ویژه مدیریت بحران، آموزشی- ورزشی و فضاهای پیرامونی به تبیین زیر تشکیل شده می باشد (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، 1385 :6).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

الف – قسمت اداری اکثرا مربوط به فعالیت‌های مدیریت بحران می باشد و دارای فضا‌هایی مشتمل بر بخش های مدیریت، آتش نشانی، امداد و نجات، اورژانس، همراه با  انبار های مربوطه، سالن سخنرانی و محل نصب و نگهداری دستگاه های شتاب نگار می باشد.

ب – قسمت ورزشی شامل زمین ورزشی سرپوشیده، سرویس های بهداشتی، دوش، رخت کن، سالن بدن سازی و ورزش‌های هوازی و اتاق مدیریت ورزش می باشد.

ج – فضاهای پیرامونی شامل محوطه، نگهبانی، پد هلیکوپتر، فضای نگهداری سگ های زنده یاب و … می باشد.

از نظر ویژگی های ساختمانی این نکته قابل توجه می باشد که ساختمان پایگاه‌ها دارای نقشه واحد می باشد. سازه این پایگاه ها از دو قسمت تشکیل شده می باشد :

الف – سازه اصلی که به صورت قاب فلزی سبک در نظر گرفته شده

ب – سازه داخلی که ساختمانی دو طبقه با اسکلت فلزی مهاربندی شده و سقف مرکب می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا مکان یابی مراکز امداد و نجات در شهر سمیرم طبق ضوابط مکانیابی و شهرسازی می باشد؟

2-  مناسب ترین مکان برای ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران در شهر سمیرم کجاست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه