عنوان کامل پایان نامه :

 اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اما امروزه با وجود تکنولوژیهای جدید، از تاثیر عامل اقلیم در قطعه بندی زمین و شکل گیری مسکن و بافت شهری تا حدودی کاسته می باشد. بطوری که در فصل سرما با یک بخاری و در فصل گرما با یک کولر، می توان این اختلاف را برطرف نمود.

اما قطعا” اینگونه پیشرفتهای تکنولوژیکی تاثیر قاطع و تعیین کننده ای روی اقلیم نخواهد گذاشت و تاثیرات عوامل اقلیمی همچنان از اهمیت و ارزش خود برخوردار میباشد ( کریمی، 1385 : 16 ).

درحالی که تاثیر دو عامل عرض جغرافیایی و موضع روزانه خورشید درآسمان بر طول ارتفاع پذیری ساختمانها ثابت می باشد، تاثیر شرایط آب و هوایی و اقلیمی در طی سال و روز متغیر می باشد. بسته به عواملی مانند ابری و بارشی بودن هوای منطقه که بر تابش خورشید اثر می گذارند، سایه اندازی ساختمانها بر یکدیگر و ارتفاع پذیری آنها متفاوت می باشد.

درواقع، شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه مانند ابری و بارشی بودن هوای منطقه می تواند تاثیر تشدید کننده بر سایه اندازی ساختمانها داشته باشد. شرایط آب و هوایی و اقلیمی مانند ابری بودن هوا بر شدت تابش خورشید اثر گذار می باشد. به تعبیری دیگر، تاثیر شرایط آب و هوایی و اقلیمی اکثرا” نه تنها بر طول سایه می باشد، بلکه بر اندازه انرژی دریافتی از تابش خورشید نیز تاثیر دارد. برای مثال، در شرایط ابری اندازه دریافت انرژی خورشید بسیار کمتر از زمانی می باشد که هوا ابری نیست.

اندازه ابری بودن آسمان یک منطقه بستگی به شرایط آب و هوایی و اقلیمی آن منطقه دارد. در مناطق اقلیمی سرد و مرطوب دریافت انرژی خورشید به دلیل روزهای آفتابی کمتر و روزهای ابری بشتر درمقایسه با مناطق گرم و خشک کمتر می باشد .

اقلیم تا آنجا که با آسایش بشر ارتباط مستقر می کند نتیجه عواملی همچون تابش آفتاب، دمای هوا، رطوبت هوا، وزش باد و اندازه بارندگی می باشد. اندازه متفاوت وترکیب گوناگون عوامل اقلیمی که خود ناشی از تفاوت جایگاه جغرافیای نواحی گوناگون می باشد، حوزه های اقلیمی متفاوتی را پدید آورده که هریک ویژگی های خاصی دارد. بناها بایستی متناسب با اقلیم هر منطقه طراحی گردند.

بهره مندی از نور خورشید همیشه برای ایجاد روشنایی طبیعی در ساختمان لازم می باشد. اما از آنجا که این نور در نهایت به حرارت تبدیل می گردد، اندازه تابش مورد نیاز برای هر ساختمان بایستی با در نظر داشتن نوع آن و شرایط اقلیمی محل آن تعیین گردد. اما بهره گیری از نور خورشید در تمامی اقلیم ها یکسان نمی باشد. مثلا” در مناطق سرسیر و کوهستانی، برای طراحی شهرها و روستاها، این نکته در نظر گرفته می گردد که خانه‌های مجاور، برروی هم سایه نیندازد تا به اندازه  بیشتری از نور خورشید بهره گیری نمایند و یا پنجره ها و بازشوها در ضلع جنوبی برای بهره گیری هر چه بیشتر از تابش آفتاب، بزرگتر و کشیده تر انتخاب می شوند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

اهداف ذیل را می توان به گونه مستقیم با موضوع پژوهش مرتبط دانست :

  1. شناخت تاثیر مقررات و ضوابط موثر طرحهای تفصیلی بر بافتهای فرسوده.
  2. مطالعه کمبودها و خلا های ابزارهای قانونی در توسعه و تحولات بافت فرسوده شهری.
  3. شناخت توانهای بالقوه ابزراهای قانونی در توسعه و تحولات بافت فرسوده شهری.
  4. ارائه پیشنهاداتی در خصوص اصلاح و تعدیل اشکالات ضوابط و مقررات طرحهای تفصیلی.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه